HAN’DA NOHUT ÜRETİMİ % 600 ARTACAK
HAN’DA NOHUT ÜRETİMİ % 600 ARTACAK
17.3.2023
SAYFAYI PAYLAŞIN
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 13 Mart 2023 Pazartesi günü Han İlçesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" Projesi kapsamında desteklenen "Eskişehir'de Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" kapsamında tohum teslim töreni düzenlendi. Söz konusu törene Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Han Kaymakamı Murat Ak, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hazan Öz, Han İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker, projede görevli İl İlçe Müdürlüğü personeli ve projeden faydalanan çiftçiler katıldı.

Proje ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanların değerlendirilerek 180 dekarlık tarım arazisinin üretime kazandırılması ve tarım arazilerinin daha etkin kullanılması amacıyla Han İlçesinden 11 çiftçiye 1800 kg. tohum desteği sağlandı. Sağlanan bu destekle tarımsal üretim zincirine 11 yeni çiftçi dahil edilerek Han'da nohut üretim alanları %600 arttırılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" Projesi kapsamında 2023 yılında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce uygulanan İl Müdürlüğü proje ekibi koordinatörlüğünde İlçe Müdürlükleri ile beraber çiftçilerin talepleri doğrultusunda hazırlanıp Bakanlığa sunulması sonucunda, yapılan değerlendirmede Eskişehir'de ilkbahar döneminde uygulanmak üzere 3 proje desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda yer alan projelerden olan Eskişehir'de "Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde Proje ekibince belirlenen şartları taşıyan 451 çiftçiye 58800 kg Nohut tohumu desteği verilecektir. %50'si Tarım ve Orman Bakanlığı, %50'si çiftçi katkısı ile temin edilen 2 Milyon TL. bütçe ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan 5880 dekarlık tarım arazisi kuraklığa dayanıklı Azkan çeşidi nohut ekilerek üretime kazandırılacaktır. "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" Projesi ile 2021 yılında Alpu, 2022 yılında Mahmudiye İlçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce denenerek başarılı sonuçlar alındıktan sonra çiftçiler tarafından benimsenen ve yoğun talep gören; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen; kuraklığa dayanıklı, yerli ve milli nohut çeşidi olan Azkan çeşidi nohut tohumluklarının kullanımının Eskişehir İlinde yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edilecektir. 

DİĞER HABERLER