Tarım teknolojileri Teknofest 2020’nin gündeminde
Tarım teknolojileri Teknofest 2020’nin gündeminde
22.01.2020
SAYFAYI PAYLAŞIN
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenecek Teknofest, 21 farklı kategoride yapılacak teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl ilk defa Teknofest’te “Tarım Teknolojileri” yarışmaları gerçekleştirilecek. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin teknoloji iştiraki olan Tarnet, Teknofest’e destek vererek “tarım teknolojileri” alanındaki tecrübesini katılımcılarla paylaşacak.

Tarıma yönelik çözüm üretecek projelerin uygulanmasını amaçlayan Tarnet, bu kapsamda yapılacak başvuruları sekiz alt başlık olarak belirledi. Bunlar, “Akıllı Tarım Teknolojileri, Sulama/Gübreleme Sistemleri, Sera Otomasyon Sistemleri, Tarımda Drone Teknolojilerinin Kullanılması, Otomatik Dümenleme Sistemleri, Dijital Feromon Tuzak Teknolojileri, Erken Uyarı Sistemleri ve Hayvancılık Teknolojileri” başlıkları olarak seçildi.

 “Teknoloji ile verimlilik artacak”

Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 850 bin çiftçi ortağı
için çalışmaya, üretmeye ve çiftçilerimize yarar sağlayacak ürüne dönüşecek teknolojiler için  gayret sarf etmeye devam ediyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Teknofest kapsamında ülkemizin ekilebilir alanlarında verimliliği artıracak ve çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürecek projelere önem verdiklerini vurguladı. Mevcut teknolojilerin tarım sektörüne transferi için daha fazla Ar-Ge faaliyetine destek olacaklarını belirten Poyraz, Teknofest 2020 kapsamında gençlerimize yönelik yapılacak Tarım Teknolojileri Yarışması ile (başvuru için www.teknofest.org)  ülkemizin savunma sanayiinde yakaladığı yerliliği ve başarıyı tarım sektörüne de aktarmak istediklerini söyledi.

“Tarım teknolojilerini gençlerle buluşturacağız”

Tarnet Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz ise tarımın dijitalleşmesi sürecinde gençlerimize tarımsal bilinç kazandırmak için Teknofest’te, Tarnet’in alanlarında renkli yarışmalar, yeni tarımsal disiplinler ve mevcut konvansiyonel tarımsal faaliyetlerin ötesine taşıyacakları teknolojiler ile gençleri buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

tarimkredi.gov.tr

DİĞER HABERLER